Grupa w ruchu
Zajęcia terapeutyczne zawierające elementy choreoterapii, pracy z ciałem, ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych
Prowadząca: mgr Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk
Miejsce: KeyClinic, Al. Jerozolimskie 133/162
Czas: każda środa, 18.00-19.30
Koszt:
Choreoterapia jest jedną z form arteterapii. Jest metodą pracy terapeutycznej, która opiera się na diagnostycznych i leczniczych walorach ruchu i tańca. Choreoterapia oddziałuje na pacjentów wielopłaszczyznowo. Wspiera procesy psychofizycznej integracji, wykorzystując ekspresję ruchową i taniec. Pomaga radzić sobie z całym wachlarzem emocji i doświadczać ich w bezpieczny sposób. Wyzwala spontaniczność i twórczą energię, usprawnia ciało redukując napięcia mięśniowe i stres. Sprzyja poprawie nastroju, określaniu własnych granic oraz integracji z grupą. Choreoterapia wspiera procesy samopoznania, akceptacji własnego ciała, jest narzędziem komunikacji niewerbalnej.
Celem choreoterapii nie jest nauka tańca. W choreoterapii do celów leczniczych wykorzystuje się elementy taneczne i sam taniec, niejednokrotnie w uproszczonej formie. Proponowane podczas zajęć ćwiczenia i tańce dostosowane są do stanu zdrowia i możliwości ruchowych pacjentów. Są także odpowiedzią na ich bieżące potrzeby psychofizyczne.
Czynnikami leczącymi w choreoterapii są: ruch, dotyk, rytm, muzyka, tempo, przestrzeń, grupa, terapeuta. Choreoterapia oddziałuje na wiele sfer życiowych człowieka: sferę psychiczną, emocjonalną, motoryczną, fizjologiczną, społeczną, poznawczą, motywacyjną, seksualną, estetyczną i duchową. Efektem zajęć z choreoterapii jest m.in. zmniejszenie napięcia psychofizycznego, obniżenie poziomu lęku, poprawa koordynacji ruchowej i koncentracji uwagi, zwiększenie świadomości ciała, poprawa kontaktów społecznych.
Choreoterapia, praca z ciałem – dla kogo?
Udział w zajęciach z choreoterapii i pracy z ciałem polecany jest osobom, które:
- chcą rozwijać świadomość ciała,
- mają problemy z regulacją emocji,
- chcą nauczyć się bezpiecznego wyrażania emocji poprzez ruch i taniec,
- mają problemy z utrzymaniem kontaktu wzrokowego, problemy z dotykiem, z akceptacją własnego ciała,
- chcą wzmocnić poczucie własnej wartości,
- są nieśmiałe, mają trudności w kontaktach interpersonalnych,
- nie radzą sobie ze stresem, a chcą poznać praktyczne sposoby niwelowania napięcia psychofizycznego
- borykają się z depresją, cierpią na zaburzenia osobowości, zaburzenia lękowe,
- mają ataki paniki, zaburzenia snu.
- chorują na zaburzenia odżywiania (bulimia)
Praca z ciałem to zajęcia dające możliwość poczucia się dobrze we własnym ciele. Pacjenci, którzy mają problem z zaakceptowaniem swojej cielesności, podczas zajęć uczą się odczytywania sygnałów płynących z ciała, na przykład tych, pojawiających się w formie objawów. Za pomocą proponowanych ćwiczeń mają możliwość zwiększenia świadomości ciała, poznania własnych schematów ruchowych. Uczą się skutecznych technik niwelowania napięcia mięśniowego związanego ze stanami emocjonalnymi, a także uważności na własne potrzeby, asertywności w ciele, oswajają się z dotykiem. Stosując techniki oddechowe i relaksacyjne mają możliwość pracy z lękiem, niepokojem. Uczą się świadomego rozluźniania poszczególnych przestrzeni w ciele. Napięcie mięśniowe i długotrwały stres obniżają odporność organizmu. Ćwiczenia proponowane podczas zajęć pracy z ciałem rozwijają umiejętność odczuwania, lokalizowania i nazywania emocji w ciele co sprawia, że uczestnicy zajęć mają szansę na złagodzenie wielu dolegliwości somatycznych.
Program zajęć pracy z ciałem zawiera ćwiczenia usprawniające fizycznie, zwiększające elastyczność i sprężystość mięśni, ćwiczenia muzyczno-ruchowe z elementami pantomimy, ćwiczenia rytmiczne C. Orffa, bezpieczne elementy jogi, stretchingu, bezpieczne techniki świadomego oddechu, elementy pracy z ciałem w oparciu o metodę Alexandra Lowena, relaksację – m.in. trening autogenny Schultza, trening Jacobsona, wizualizacje i mindfulness.