KeyClinic – sprawdzone terapie leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Dla osób cierpiących na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (obsessive-compulsive disorder, OCD) codzienne życie jest często nieustanną walką z natrętnymi myślami (obsesjami) i koniecznością wykonywania powtarzających się czynności (kompulsji), które mają na celu zredukowanie lęku.Osoby z OCD często są świadome, że ich myśli i zachowania są nieracjonalne, ale nie potrafią ich kontrolować.  

Na czym polega OCD?

Obsesje to uporczywie nawracające i niepożądane myśli, impulsy czy wyobrażenia, które powodują dyskomfort i cierpienie. Treść obsesji może być związana z zabrudzeniem, zanieczyszczeniem, seksualnością, agresją, religią, porządkiem, bezpieczeństwem, nieakceptowanymi popędami, patologicznymi wątpliwościami. Obsesyjne myśli powodują niepokój, lęk, a nierzadko także poczucie winy i wstyd. Osoba doświadczająca obsesji może próbować je ignorować, tłumić i/lub przeciwdziałać im za pomocą innych myśli lub czynności, które mają charakter kompulsywny. 

Kompulsje z kolei polegają na podejmowaniu powtarzalnych zachowań (np. sprawdzania, mycia, porządkowania) lub czynności psychicznych (np. liczenia, powtarzania słów) z poczuciem przymusu, najczęściej właśnie w reakcji na dręczące obsesyjne myśli, by uzyskać przejściową ulgę. Kompulsje mogą być też wyrazem stosowania się do reguł, które w odczuciu pacjenta powinny być sztywno przestrzegane.

UMÓW WIZYTĘ

Objawy OCD mogą mieć bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie pacjenta w wielu obszarach. Nierzadko dezorganizują codzienne życie, które toczy się w dużej mierze wokół unikania obsesyjnych myśli i realizowania kompulsji dających złudne poczucie kontroli nad lękiem. W skrajnych przypadkach osoby cierpiące na OCD mogą całkowicie wycofać się z życia społecznego, zawodowego i rodzinnego. Nawet codzienne czynności, takie jak wyjście z domu, mogą stać się ogromnym wyzwaniem.

OCD wiąże się często z przewlekłym wyczerpaniem emocjonalnym, frustracją i wstydem. Prowadzi do izolacji i poczucia bycia niezrozumianym, co może jeszcze bardziej nasilać objawy. 

 

Przyczyny OCD

Badania potwierdzają neurobiologiczne i genetyczne podłoże OCD. Wykazano nadaktywność w obrębie takich struktur mózgu jak kora oczodołowo-czołowa, prążkowie i wzgórze. Obszary te związane są z filtrowaniem bodźców odbieranych z otoczenia, regulacją zachowań, nastroju, funkcjonowania poznawczego i odczuwania lęku. W OCD stwierdzono także dysregulację głównych układów neuroprzekaźnikowych – serotoninergicznego, dopaminergicznego, noradrenergicznego i glutaminergicznego. Osoby o pewnych cechach osobowości, takich jak nadmierna potrzeba kontroli, perfekcjonizm czy przywiązanie do zasad, mogą być bardziej podatne na rozwój OCD.

 

Leczenie

Zaburzenie to przebiega najczęściej w sposób przewlekły i postępujący. Podstawowe strategie leczenia OCD obejmują psychoterapię poznawczo-behawioralną i farmakoterapię. Stosuje się przede wszystkim leki o profilu serotoninergicznym (SSRI, klomipraminę) w wysokich dawkach. Niestety ponad 60% osób cierpiących na OCD nie uzyskuje zadowalającej poprawy z powodu lekooporności objawów lub nietolerancji farmakoterapii. W KeyClinic mamy doświadczenie w potencjalizacji standardowej farmakoterapii lekami stosowanymi off-label w OCD. Stosujemy również protokół przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS) o udowodnionej skuteczności w OCD.Ta nieinwazyjną metoda neurostymulacji w 2017 r. została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w leczeniu OCD.