Depresja to jedna z najczęstszych chorób psychiatrycznych. W Polsce cierpi na nią ok. 1,5 mln osób, a liczba chorych cały czas wzrasta. Depresja jak każda choroba wymaga leczenia. Nie należy bagatelizować jej symptomów. Skuteczna terapia depresji poprawia komfort życia chorych i zmniejsza ryzyko śmierci.
Co to jest depresja?
Depresja to choroba charakteryzująca się patologicznym obniżeniem nastroju. Objawia się uporczywym uczuciem przygnębienia, poczuciem winy oraz pesymistycznym nastawieniem. Epizody depresyjne o różnym nasileniu występują w chorobie afektywnej jednobiegunowej oraz w chorobie afektywnej dwubiegunowej. To ostatnie schorzenie charakteryzuje się naprzemiennymi okresami depresji oraz manii (patologicznie podwyższonego nastroju). Ze względu na dużą częstość występowania warto wiedzieć, jak rozmawiać z osobą z depresją. Najlepiej prowadzić normalne rozmowy, takie jak przed chorobą. Jednocześnie należy unikać bagatelizowania problemu, używając sformułowań typu „weź się w garść”, „nie przesadzaj” oraz sztucznego pocieszania – „będzie dobrze”, „inni mają gorzej”. Osoba cierpiąca na depresję powinna czuć nasze wsparcie, a nie ignorowanie choroby.
Do rozpoznania depresji służą kryteria ICD-10. Zgodnie z nimi postawienie diagnozy tej choroby jest możliwe, jeśli pacjent przez co najmniej 2 tygodnie zgłasza przynajmniej 2 objawy spośród: obniżonego nastroju, braku odczuwania przyjemności oraz zmniejszenia energii. Poza tym musi skarżyć się jeszcze na 2 dodatkowe objawy, takie jak: trudności w koncentracji uwagi, zaburzenia snu, brak apetytu, obniżona samoocena, poczucie winy, pesymizm oraz myśli samobójcze. Symptomy depresji ulegają nasileniu w godzinach porannych, choć nie zawsze. W depresji atypowej pogorszenie nastroju zwiększa się w godzinach wieczornych. Chory może odczuwać nadmierny apetyt i senność, a jego nastrój w odpowiedzi na miłe zdarzenia ulega poprawie.
Rodzaje depresji
W nomenklaturze medycznej, w zależności od czynnika wywołującego, depresja jest podzielona na:
- endogenną – związaną z zaburzeniami w obrębie układu nerwowego lub hormonalnego, spowodowaną niedoborem serotoniny, noradrenaliny oraz dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym,
- egzogenną – wywołaną przez czynniki środowiskowe np. śmierć bliskiej osoby lub przykre zdarzenie.
Ze względu nasilenie objawów wyróżnia się:
- depresję lekką – chorzy funkcjonują prawidłowo, a symptomy depresji w niewielkim stopniu wpływają na zdolność do wypełniania codziennych obowiązków,
- depresję umiarkowaną – objawy w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie,
- depresję ciężką – objawy wykluczają chorego z normalnego życia, często nie jest on w stanie spełniać podstawowych obowiązków,
- depresję psychotyczną – objawom depresji towarzyszą omamy i urojenia.
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?
Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, nie zwlekaj i jak najszybciej udaj się do lekarza psychiatry. Depresja to choroba, którą trzeba leczyć. Wiele osób odczuwa niepokój i zastanawia się, jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry. Tymczasem nie ma się czego obawiać. Podczas pierwszej wizyt lekarz, zadając różne pytania, zapozna się z Twoim problemem. Dzięki nim będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę. Leczenie depresji opiera się na działaniu zespołowym psychiatry oraz psychologa lub psychoterapeuty.
Leczenie psychiatryczne depresji
Podstawowym sposobem leczenia depresji jest farmakoterapia za pomocą antydepresantów. Ich mechanizm działania polega na modyfikacji neuroprzekaźnictwa w ośrodkowym układzie nerwowym. Leki nie wykazują działania uzależniającego, a pierwsze efekty działania pojawiają się po 2-4 tygodniach regularnego przyjmowania.
Niektórzy zastanawiają się, jak walczyć z depresją bez leków. W przypadku depresji lekkiej alternatywą może być psychoterapia. Obecność bardziej nasilonych objawów wymaga połączenia leczenia farmakologicznego z psychoterapią.
Pomimo wysokiej skuteczności remisja depresji przy pomocy antydepresantów nie zawsze jest możliwa. Jeśli nie dochodzi do niej po 2 lub więcej kursach typowego leczenia, należy rozpoznać depresję lekooporną. Nową nadzieją dla pacjentów jest wówczas terapia za pomocą ketaminy lub esketaminy. Te leki nie należą do grupy antydepresantów. W naszym gabinecie oferujemy ten nowatorski sposób leczenia, osiągając wysoką (70%) skuteczność.